המוזה מלונדון

קולקציית האריחים החדשה Mews מבית Mutina נוצרה בהשראת הבירה הבריטית ומכניסה אל הבית את הגוונים, המרקמים והאווירה הלונדוניים

המותג. חברת Mutina האיטלקית מתגאה בוותק של 30 שנה בתעשיית הקרמיקה, ומתגאה לא פחות במהפך שעברה בשנת 2006, אז עלתה על מסלול חדש. Mutina של היום מכבדת את העבר, אך מסתערת על ההווה כשרוח חדשה נושבת במפרשיה. היא מתמקדת בעיצוב אקסקלוסיבי תפור על פי מידות הלקוח, המשלב טכנולוגיה עם פריטים בעבודת יד, ומבקשת כל העת למתוח את גבולות החומר, אך בלי להתפשר על איכות המוצר. על פי התפיסה של אנשי Mutina, קרמיקה אינה רק חיפוי קיר או חומר ריצוף, אלא מרכיב בלתי נפרד מעיצוב הפנים. כחלק מהקונצפט, מעצבי המוצר ב-Mutina שואבים השראה מעולם הארכיטקטורה, כמובן, אך גם מאומנויות העיצוב הגרפי, הצילום והאופנה. בחברה בחרו לאמץ את גישתו של האדריכל ההולנדי מיז ואן דה רוהה שאמר “פחות זה יותר”, והגבילו את המוצרים לקשת צבעים מינימליסטית ומאתגרת שתורמת למראה המהודק והאלגנטי של הקולקציות החדשות ולזיהוין עם המותג.
IMG_0515
5
קולקציית Mews – צבעוניות ותחכום עם חופן של ערפל

המעצבים. קולקציית האריחים החדשה Mews מגלמת את התפיסה האמנותית והעיצובית של Mutina. יוצריה הם המעצבים Barber & Osgarby. אם השמות נשמעים לכם מוכרים, הסיבה לכך היא שאדוארד בארבר וג’יי אוסגרבי עיצבו את הלפיד של אולימפיאדת 2012 וזכו על עבודתם בפרס “העיצוב המוצלח ביותר לשנת 2012” ממוזיאון העצוב הלונדוני. עיצוב הלפיד הושפע ממראות הבירה הבריטית שבה חיים השניים, וגם קולקציית האריחים Mews שאליה פנו מיד לאחר הזכייה, מושפעת מהכרך הלונדוני, מהתרבות ומההיסטוריה שלו. זוהי הפעם הראשונה שבה בארבר ואוסגרבי, ארכיטקטים בהכשרתם שעובדים יחד מ-1996, נוגעים בתחום העיצוב התעשייתי הקרמי.
barber&osgerby

הקולקציה. לשם Mews יכולות להיות כמה משמעויות, כולן מרמזות על אופייה האורבני של הקולקציה – מיללות חתולים ועד לכינוי לאורוות הסוסים של בית המלוכה הבריטי, שברבות השנים הפכו לבתי מגורים. גם הצליל מעיד: מישהו כאן התברך בהרבה מוזה.

קולקציית Mews נשמעת לכללים העכשוויים של Mutina ומתאפיינת בגוונים ניטרליים המאפשרים למשטחים לשמש את המתכנן הן כמוקד מבט והן כרקע שקט. את העניין החזותי יוצרים המשחקים הגיאומטריים והשילובים בין תתי-הגוונים, שגורמים למה שבמבט ראשון נראה כמו משטח חד-גוני, להפוך למשטח מרובה ניואנסים מבלי לעייף את העין. האפקט מושג באמצעות שמונה גוונים ראשיים ששמותיהם – גיר, ערפל, יונה, עופרת, דיו ופיח – מעידים על מקור ההשראה העירוני המחוספס. לכל גוון ראשי יש 15 תתי-גוונים המשקפים את השתנות הצבעים במבנים ובנופים הלונדוניים עם השינויים באור השמש לאורך היממה. גם המרקמים שסידור האריחים יוצר מזכירים קירות של בתי לבנים ורצפות פרקט המזוהים עם הארכיטקטורה הקלאסית של העיר. הקולקציה זיכתה את Barber & Osgarby בפרס העיצוב של המגזין Wallpaper בקטגוריית “השותף הטוב ביותר לחדר” לשנת 2014. בתערוכת העיצוב Salone Internazionale del Mobile שהתקיימה באפריל במילאנו, קיבל הצמד את פרס העיצוב EDIDA של המגזין “אל” (Elle Decoration International Design Awards) בקטגוריית חיפוי קירות.
1

4
פרטים טכניים. האריחים עשויים בעבודת יד מפורצלן ועיסת צבע המשולבים ביניהם באמצעות שיחול (אקסטרוזיה) ומצופים בגלזורה. עובי האריח: 11 מ”מ. מידות: 3.2X20 ס”מ.
6